ΤΣΕΛΣΙ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 4-4 : ΠΑΝΔΕΣΙΑ AΝΑΤΡΟΠΩΝ

ΤΣΕΛΣΙ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 4-4

Ο ΠΛΕΟΝ ΔΡΑΜΑΤΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΣΤΗΝ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΙΣΤΟΡΙΑ του CHAMRIONS LEAGUE

90+4' Τέλος αγώνα.

90+3' Αλλαγή για την Τσέλσι, ο Ντι Σάντο στη θέση του Ντρογκμπά.

90' Μεγάλη ευκαιρία για την Λίβερπουλ... Από κοντινό σουτ του Ν΄Γκογκ ο Εσιέν διώχνει πάνω στη γραμμή με κεφαλιά!

89' ΓΚΟΛ για την Τσέλσι με τον Λάμπαρντ, 4-4! Από γύρισμα του Ανελκά προς τον επερχόμενο Λάμπαρντ, ο τελευταίος πλάσαρε, η μπάλα προσέκρουσε πρώτα στο δεξί κι έπειτα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα του Ρέινα.

85' Αλλαγή για την Λίβερπουλ, ο Μπάμπελ στη θέση του Αρμπελόα.

85' Ο Ντρογκμπά χάνι μεγάλη ευκαιρία από κοντά.

83' ΓΚΟΛ για την Λίβερπουλ με τον Κάουτ! Έπειτα από σέντρα του Ριέρα από αριστερά ο Κάουτ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι κάνει το 4-3 για την Λίβερπουλ, που θέλει ένα γκολ για να προκριθεί.

81' ΓΚΟΛ για την Λίβερπουλ με τον Λούκας, 3-3! Ο Λουκαε έπιασε δυνατό σουτ από μακριά, η μπάλα κόντραρε στον Εσιέν και κατέληξε στα δίχτυα!

80' Αλλαγή για την Λίβερπουλ, ο Ν'Γκογκ στη θέση του Τόρες.

78' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπάλακ, η μπάλα λίγο δίπλα από τα οκάρια του Ρέινα.

76' ΓΚΟΛ για την Τσέλσι με τον Λάμπαρντ, 3-2! Ολική ανατροπή για τους γηπεδούχους! Από εξαιρετική συνεργασία ο Ντρογκμπά βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή της Λίβερπουλ από δεξιά, γύρισε στον επερχόμενο Λάμπαρντ ο οποίος με πλασέ από κοντά έκανε το 3-2!

73' Κίτρινη κάρτα στον Αρμπελόα.

69' Πολύ καλό σουτ του Τόρες από μακριά, η μπάλα περνά λίγο άουτ.

69' Αλλαγή για την Λίβερπουλ, ο Ριέρα στη θέση του Μασχεράνο.

66' Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι... Ο Ντρογκμπά μπήκε στη μεγάλη περιοχή και γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι όπου ερχόταν με φόρα ο Μπάλακ, το πλασέ του Γερμανού όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Ρέινα.

65' Κίτρινη κάρτα στον Άσλεϊ Κόουλ.

64' Καλό σουτ του Μασερχάνο έξω από την περιοχή, ο Τσεχ διώχνει με δυσκολία.

58' Κίτρινη κάρτα στον Καρβάλιο.

57' ΓΚΟΛ για την Τσέλσι με τον Άλεξ, 2-2! Ό, τι δεν έκανε ένα λεπτό νωρίτερα ο Ντρογκμπά το κάνει ο Άλεξ. Με πολύ δυνατή εκτέλεση φάουλ σχεδόν προς στο κέντρο της εστίας ο Βραζιλιάνος αμυντικός «τρυπάει» τον Ρέινα και ισοφαρίζει!

56' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντρογκμπά, η μπάλα ελάχιστα άουτ, με τον Ρέινα να μένει «άγαλμα».

51' ΓΚΟΛ για την Τσέλσι που μειώνει, 1-2! Από σέντρα του Ανελκά από δεξιά, ο Ντρογκμπά βρίσκει λίγο την μπάλα, ο Ρέινα αιφνιδιάζεται και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45+1' Τέλος ημιχρόνου.

45' Λίβερπουλ χάνει εξαιρετική ευκαιρία... Από σέντρα του Αλόνσο από αριστερά ο Κάουτ παίρνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Τσεχ επιστρατεύει την κλάση του και διώχνει την μπάλα.

43' Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει το τελευταίο δεκάλεπτο.

42' Κεφαλιά του Ιβάνοβιτς, άουτ.

41' Κίτρινη κάρτα στον Μπεναγιούν.

38' Κεφαλιά του Λάμπαρντ στην αγκαλιά του Ρέινα.

36' Αλλαγή για την Τσέλσι, ο Ανελκά στη θέση του Καλού.

34' Η Λίβερπουλ στέκεται καλύτερα με την ψυχολογία των παικτών της στο κατακόρυφο. Αντιθέτως, οι «μπλε» δείχνουν να μη μπορούν να αντιδράσουν για την ώρα.

29' Κίτρινη κάρτα στον Ιβάνοβιτς (για ''θέατρο'' στη μεγάλη περιοχή).

28' Εκτελεί εύστοχα το πέναλτι ο Αλόνσο και η Λίβερπουλ μπαίνει σε τροχιά πρόκρισης...0-2!

27' Πέναλτι για τη Λίβερπουλ, σε τράβηγμα του Ιβάνοβιτς πάνω στον Αλόνσο!

24' Μπορεί οι Λονδρέζοι να μπήκαν πατώντας καλύτερα στα πρώτα 15', όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και μετά το γκολ έχουν ανεβάσει ρυθμό στο παιχνίδι τους.

19' ΓΚΟΛ η Λίβερπουλ με σκόρερ τον Αουρέλιο, 0-1! Με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια δεξιά, ο Αουρέλιο ανοίγει το σκορ πιάνοντας... στον ύπνο τον Τσεχ, ο οποίος θεωρούσε δεδομένο ότι ο παίκτης της Λίβερπουλ θα έβγαζε σέντρα και είχε αφήσει αφύλαχτη την αριστερή του γωνία.

14' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάμπαρντ, η μπάλα λίγο άουτ.

13' Πρώτη και μεγάλη ευκαιρία για την Λίβερπουλ... Από πάσα του Μπεναγιούν ο Τόρες μόνος του αέναντι από τον Τσεχ, από το ύψος του πέναλτι, πλασάρει ψηλά άουτ.

10' Χωρίς ευκαιρία το πρώτο δεκάλεπτο, με την Τσέλσι να πιέζει περισσότερο.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

Τσέλσι (Γκους Χίντινκ): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Άλεξ, Καρβάλιο, Άσλεϊ Κόουλ, Εσιέν, Μπάλακ, Λάμπαρντ, Καλού (36' Ανελκά), Μαλουντά, Ντρογκμπά (90+3' ντι Σάντο)

Λίβερπουλ (Ράφα Μπενίτεθ): Ρέινα, Αρμπελόα (85' Μπάμπελ), Κάραγκερ, Σκρτελ, Αουρέλιο, Μασχεράνο (69' Ριέρα), Λούκας, Αλόνσο, Κάουτ, Μπεναγιούν, Τόρες

Διαιτητής: Λουίς Μεντίνα Κανταλέχο (Ισπανία)
Βοηθοί διαιτ.: Γεσούς Κάλβο Γκουανταμούρο/Ρομπέρτο Ντίαζ Πέρεθ Ντελ Παλομάρ (Ισπανία)

Γήπεδο: «Στάμφορντ Μπριτζ»